Asszonyom! Nem vagyunk gyerekek! Azt mondja, hogy kiragadott mondat, de elhangzott.
Nincs ilyen, hogy kiragadott mondat. Nekem, amikor ide kiálltam, minden mondatomért és minden szavamért felelősséget kell vállalni, mert politikus vagyok, ezért választottak meg. Nincs ilyen, hogy kiragadott mondat.”
A tárcavezető idézett mondatait itt hallgathatja vissza:
Átcsomagolási próbálkozások
Az őszödi beszéd legkelendőbb átcsomagolási kísérlete a szenvedélyes igazságbeszéd volt. Eszerint Gyurcsány Ferenc a beszédben nem a szocialisták – választási győzelem reményében elkövetett – másfél-kétévnyi hazudozásáról rántotta le a leplet, hanem a rendszerváltoztatás óta eltelt majd’ két évtized politikai hazugságaival szemben hirdetett harcot – holott ez a gondolat a beszédben még csak utalás szintjén sem jelent meg.
Az átkeretezés szándéka Magyar Pétereknél is megjelent.
Mégpedig arra alapozva, hogy a politikai okokból visszatartott uniós források segítségével történő sikeres kormányváltás esélyéről voltaképpen nem is Kollár Kinga beszélt, hanem Orbán Viktor még 2006-ban, meg aztán Kövér László.
Tartalom helyett a forma
A zárt körben elmondott őszödi beszéd szép számmal tartalmazott trágárságot – itt elég csak Gyurcsány Ferenc elhíresült, „elkúrtuk, nem kicsit, nagyon” fordulatára utalni. Ez pedig lehetőséget adott arra, hogy a tartalomról a formára terelje a figyelmet, és megszülethessen az a sugalmazás, hogy a beszéddel voltaképpen nem is tartalmi, hanem főként stílusbeli problémák vannak. Nem véletlen, hogy maga Gyurcsány is a nyers és indulatos megfogalmazásért kért bocsánatot.
A forma és tartalom szétválasztásával való trükközés természetesen Kollár Kinga felszólalása kapcsán is beindult.
„Én biztosan egy kicsit másképpen fogalmaztam volna, de alapvetően amiket [Kollár Kinga] mondott, azok tények” – nyilatkozta a Blikknek Magyar Péter. Magyar azonban nem fejtette ki bővebben, mit is értett az alatt, hogy „kicsit másképpen” fogalmazott volna.
Ismert emberek védték meg őket
Gyurcsány mellett híres emberek álltak ki, például Konrád György író, Nádasdy Ádám nyelvész, Nádas Péter író, Szilágyi Ákos esztéta, Vekerdy Tamás pszichológus. Ők azzal érveltek, hogy a beszéd tulajdonképpen nagyszerű volt, a retorika egyik csúcsa.
A Tisza Párt ekkora neveket nem tudott Kollár mellett felmutatni, de Raskó György, Tóta W. Árpád, illetve a tévéműsorban videójátékot valóságként elemző Rácz András a Tisza párti politikus helyett a kormányt támadta.
Nyitóképünk: Mandiner-grafika
***